Szenzomotoros fejlesztés, Ayres-Dszit terápia
Perc
Szervezetünket folyamatosan érik ingerek, egyrészt a külvilágból, másrészt saját testünkből. Minden beérkező ingerre van motoros, mozgásos válasza az idegrendszernek.
Például: látom a lépcsőt, fellépek, vagy hallom az autó hangját, megállok, vagy elesek, letámasztom a kezem, vagy érzem a forró vizet, elhúzom a kezem,
Még sok-sok példánk lehetne. Az Ayres szenzoros integráció feladata a különböző csatornákon beérkező ingerek értelmezése, a jó vagy rossz motoros válasz minél gyorsabb elindítása.
Az Ayres terápia célja:
A használt eszközök segítségével lehet fejleszteni a nagymozgásokat, lehet azokat pontosítani, javítani lehet a mozgás tempójának, ritmusának, irányának egyre tudatosabb kontrollját. Ügyesednek a finommotoros készségek, javul a szem-kéz koordinációja. Az Ayres terápia felkészíti a gyermeket arra, hogy a későbbekben olyan 30-60 perces foglalkozásokon vegyen részt, (pl.: TSMT terápia, Alapozó Terápia) melyek már kitartó figyelmet, koncentrációt igényelnek.
Mikor ajánlunk Ayres terápiát és a szenzomotoros fejlesztést?
Szülési traumák után, mikor a csecsemő nyugtalan, rossz alvó, nehezen adaptálja az új körülményeket.
Megkésett mozgásfejlődésnél, mert ilyenkor a csecsemő valamennyi észlelési és tanulási funkciója megkésve kezd fejlődni.
Ajánlunk Ayres terápiát mozgássérült gyermekeknek, mert eszközeink által új mozgásélményben van részük, mely segíti a különböző testhelyzetek adaptálását.
Ügyetlen, összerendezetlen mozgású gyermekek sok-sok olyan mozgásformát, eszközt tapasztalnak meg az Ayres terápia során, melyek fejlesztik a koordinációt, az egyensúlyt, a figyelmet és a koncentrációt.